چندل چیست ؟

چندل چیست ؟


چندل با نام علمی Rhizophora mucronata  نوعی چوب می باشد که از آن به عنوان تیرهای چوبی برای پوشش فضاهای مختلف استفاده می شود. این نوع چوب در برابر رطوبت مقاوم است و در صنعت لنج و کشتی سازی ارزش زیادی دارد.

درخت یا درختچه چندل حداکثر به ارتفاع 10 -20 متر و دارای شاخ و برگهای ساده متراکم بوده و به دلیل برگهای نوکدار آن  ( Mucronate به معنی نوک تیز) می باشد که در کناره یا حاشیه آب دریا می رویند.
از ویژگی های گونه چندل  زنده زائی است بطوریکه نو نهال دوره ای از رشد خود را بر روی پایه مادری می گذراند و پس از اینکه  طول ریشه نهال به 30 تا 40 سانتیمتر رسید از شاخه جدا شده و پس از سقوط آزاد بطور مستقیم  در خاک فرو رفته و پایه جدیدی را ایجاد می نماید.

درچندل ریشه های هوایی از تنه اصلی و یا شاخه های بزرگ و قطور فرعی تشکیل می گردند و بعد از روی ساقه ها به صورت کمانی به داخل زمین فرو می روند.

 

چندل چیست

رویشگاه چندل در سواحل خلیج فارس ( شهرستان میناب و بندر سیریک ) و همچنین در کشور های هند و اندونزی می باشد.چندل 16 جنس و 120 گونه دارد که در مناطق گرم و مرطوب پراکنده اند و اغلب به شکل رویش های حاشیه دریایی با ساحل گلی دیده می شوند.

چندل نوعی چوب است

چندل نوعی چوب است

مقالات

چندلچندل چیست ؟چندل نوعی چوب است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *